Homestyle cinnamon and nuts sprinkled throughout pumpkin pie ice cream, pumpkin pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 6.06g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.115928369462765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 2.74)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 2.74)
- Bonpreu Torro (Similarity score: 6.83)
- Snoqualmie Snoqualmie, Custard, Honey Cinnamon (Similarity score: 6.99)
- Organic Vanilla Ice Cream (Similarity score: 8.16)
- Three Twins Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 8.16)
- Organic Coffee Ice Cream (Similarity score: 8.16)
- Great Value Ice Cream (Similarity score: 8.41)
- Creme De La Creme Creme De La Creme Millionaire's Shortbread (Similarity score: 8.54)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 8.59)
- Casino Vanillé Pécan Sauce Caramel Au Beurre Salé & Éclats De Noix De Pécan Caramélisés (Similarity score: 9.32)
- Talenti Vanilla Blueberry Crumble Gelato, Vanilla Blueberry Crumble (Similarity score: 9.73)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.85)
- Friendly's Ice Cream Llc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.40)
- Carte D'or,unilever,miko Crème Glacée Chocolat Au Lait (Similarity score: 10.56)
Ingredients List
- Milkfat
- E433
- E410
- E150a
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Pumpkin Base
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of Whey
- E471
- E412
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)