Friendly's Ice Cream Llc Premium Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.2789820923657% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Great Value Ice Cream (Similarity score: 3.88)
- Stater Bros Old Fashioned Neapolitan Vanilla Flavored, Chocolate, And Strawberry Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 4.62)
- Carte D'or,unilever,miko Crème Glacée Chocolat Au Lait (Similarity score: 5.10)
- Ice Cream (Similarity score: 6.12)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 6.76)
- Coffee Ice Cream (Similarity score: 7.10)
- Campo Largo Lenticchie Campo Largo (Similarity score: 7.38)
- Creme De La Creme Creme De La Creme Millionaire's Shortbread (Similarity score: 7.71)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Roasted Strawberry Buttermilk (Similarity score: 7.89)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 7.89)
- Talenti Vanilla Blueberry Crumble Gelato, Vanilla Blueberry Crumble (Similarity score: 8.35)
- Giant Eagle, Giant Eagle Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.44)
- Giant Eagle Premium Ice Cream (Similarity score: 9.32)
- Ice Cream (Similarity score: 9.58)
- Picard Citrouilles Halloween Vanille Chocolat (Similarity score: 10.14)
Ingredients List
- Milk
- Buttermilk
- Creamed Coconut
- E412
- Natural Flavouring
- E471
- E330
- E415
- E407
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Whey Protein
- Concentrate
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)