Honey castella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 28.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.6% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 34g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- My Mo S'mores Mochi Premium Wrapped In Sweet (Similarity score: 13.56)
- Häagen Dazs Chocolate Salted Fudge Truffle (Similarity score: 18.31)
- Hacendado Turrón Suprema (Similarity score: 20.04)
- Picard 9 Petits Canelés (Similarity score: 24.89)
- Chocotella Paw (Similarity score: 25.10)
- La Balade Gourmande La Balade Gourmandes (Similarity score: 25.45)
- Hacendado Helado Sabor Huevo De Chocolate (Similarity score: 27.47)
- Good Humor Birthday Cake Ice Cream Bars (Similarity score: 31.96)
- Picard 4 Pralin's Glacés (Similarity score: 32.08)
- Edeka Cookies Vanille (Similarity score: 32.27)
- Cookies 'n Cream Bar (Similarity score: 34.19)
- Cookies 'n Cream Bar (Similarity score: 34.59)
- Mövenpick Dulce De Leche (Similarity score: 35.09)
- Cornet Crème (Similarity score: 35.60)
- Ice Cream Bars, Toasted Almond Crunch (Similarity score: 36.04)
Ingredients List
- Sugar
- Egg
- Egg Yolk
- Wheat Flour
- Whole Milk
- Light Corn Syrup
- Pacific Northwest Honey
- Bread Flour
- Rice Vinegar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)