Good Humor Birthday cake ice cream bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.13g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.13g |
| Saturated Fat | 3.19g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 29.981203007518797% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 43mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 43mg |
| Sugars | 31.91g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 31.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard 4 Pralin's Glacés (Similarity score: 14.41)
- Carrefour Succès Aux Noix (Similarity score: 22.00)
- Bonneterre Canelés De Bordeaux (Similarity score: 26.71)
- Picard Bûche Glacée (Similarity score: 26.80)
- My Mo S'mores Mochi Premium Wrapped In Sweet (Similarity score: 26.84)
- Cookies 'n Cream Bar (Similarity score: 27.06)
- Häagen Dazs Chocolate Salted Fudge Truffle (Similarity score: 28.33)
- Ice Cream Bars, Toasted Almond Crunch (Similarity score: 29.31)
- U Dômes Glace Meringue Crème Brûlée (Similarity score: 30.60)
- Cookies 'n Cream Bar (Similarity score: 31.34)
- La Vie Claire Canelés De Bordeaux (Similarity score: 31.93)
- Aquitaine Spécialités Canelés Bio (Similarity score: 31.93)
- Honey Castella (Similarity score: 31.96)
- Carte D'or Carte D'or Les Verrines Glace Tiramisu 60ml 4 Pièces (Similarity score: 32.63)
- Shneiders Brownie Gâteau Au Chocolat Sans Gluten Simply Bake Shneider's (Similarity score: 32.73)
Ingredients List
- Light Ice Cream
- Natural And Artificial Flavouring
- E410
- E412
- E433
- E407
- Corn Oil
- E150a
- Retinyl Palmitate
- Vanilla Cake Flavored Center
- Corn Syrup
- Sugar
- Sugar
- Cellulose Gel
- Modified Soy Protein
- E471
- E466
- E412
- Natural And Artificial Flavouring
- E150a
- E433
- E436
- Corn Syrup
- E407
- Corn Maltodextrin
- E160b
- Coating
- Corn Flakes
- Corn Syrup
- Soya Oil
- Degermed Yellow Corn Meal
- Modified Corn Starch
- E110
- Milkfat
- E102
- E133
- E129
- E127
- Palm Oil
- Soya Oil
- Whey
- Corn Maltodextrin Propylene Glycol Monoesters
- Cellulose Gel
- E471
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)