Hood Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.2789820923657% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 21.21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 2.21)
- Hood Boston Vanilla Bean Ice Cream, Boston Vanilla Bean (Similarity score: 2.42)
- Price Chopper Ice Cream (Similarity score: 2.42)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 2.42)
- Ice Cream (Similarity score: 4.63)
- Breyers, Unilever Ice Cream (Similarity score: 4.83)
- Turkey Hill Fudge Ripple Ice Cream (Similarity score: 5.03)
- Hood Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 5.27)
- Rich & Creamy Ice Cream (Similarity score: 5.37)
- Price Chopper Supermarkets Ice Cream (Similarity score: 5.93)
- La Belle Aude Crème Glacée Rhum Raisin (Similarity score: 6.23)
- Ametller Origen Pannacotta Con Maracuya Y Mango (Similarity score: 6.32)
- Jon Donaire Ice Cream Truffles (Similarity score: 6.38)
- Altiflore Cannelle (Similarity score: 6.78)
- Izzy's Ice Cream (Similarity score: 7.21)
Ingredients List
- Milkfat
- E410
- Natural And Artificial Flavouring
- E433
- E407
- E160b
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Sugar
- Corn Syrup
- Cocoa Processed With Alkali
- Whey
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)