Hood Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 7.58g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.54125412541255% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 98mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 98mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trianon (Similarity score: 8.17)
- Fraisier X2 (Similarity score: 8.17)
- Nestle Paletas Carlos V (Similarity score: 9.50)
- Tartelette Normande (Similarity score: 9.98)
- Tarte Normande (Similarity score: 9.98)
- Thiriet Tartelettes Framboises Meringuées (Similarity score: 10.43)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 11.05)
- Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 11.29)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 11.33)
- Maison Prolainat Crème Glacée (Similarity score: 11.51)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 11.78)
- Ben & Jerry's, Unilever Caramel Ice Cream With A Swirl Of Caramel & Fudge Covered Caramel Chunks, Triple Caramel Chunk (Similarity score: 11.97)
- Vanilla Bean French Ice Cream (Similarity score: 12.37)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.40)
- Whitey's Ice Cream Inc Whitey's, Ice Cream, Graham Central Station (Similarity score: 13.61)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E410
- E433
- E407
- And Natural And Artificial Flavors
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Cookie Dough
- Sugar
- Corn Syrup
- Chocolate Pieces
- Whey
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)