Hood Rhode island lighthouse coffee espresso filled chocolate lighthouse in coffee ice cream, rhode island lighthouse coffee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.64222873900293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 0.57)
- Talenti Raspberry Cheesecake Gelato, Raspberry Cheesecake (Similarity score: 7.24)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Caramel Chew Chew 465ml (Similarity score: 7.35)
- Caramel Waffle Cone Ice Cream (Similarity score: 7.65)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Coffee Chip (Similarity score: 7.89)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Black Raspberry, Chocolate Chip (Similarity score: 8.29)
- Love Potion #31 White Chocolate And Raspberry Flavored Ice Creams With A Raspberry Swirl, Chocolate Flavored Chips, And Raspberry Filled Chocolate Flavored Hearts (Similarity score: 8.82)
- Red Top Cherry Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 9.07)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 9.49)
- Ice Cream (Similarity score: 9.71)
- Sanders Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 9.74)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 10.14)
- Sanders Sanders, Super Premium Fountain Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.59)
- Leader Price Xtra Savoureux Cookies & Cream (Similarity score: 10.79)
- Mint Choc Chip Ice Cream (Similarity score: 11.58)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E410
- E433
- And Carrageenan
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Lighthouses
- Corn Syrup
- Sugar
- Whey
- Coffee Extract
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)