HSA Foods Chicken Tikka Wrap
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.6 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 3.1g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 26.495726495726498% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.5% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 1 |
| Sodium | 113.44000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 113.4mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mas El Guiu Canelons De Rostit (Similarity score: 22.45)
- Tuna (Similarity score: 23.75)
- Rugen Fisch Ag Rugen Fisch, Mackerel Fillets In Tomato Sauce (Similarity score: 24.66)
- Dukan Pepitas De Salvado De Avena Sabor Caramelo (Similarity score: 27.08)
- U Baguette De Campagne, U, 1 Pièce (Similarity score: 27.28)
- Whole Foods Market, Severino Pasta Mfg Whole Foods Market, 4 Cheese Tortelloni (Similarity score: 29.24)
- Agnolotti Di Carne (Similarity score: 30.64)
- Migros Délice : Extra Light (Similarity score: 31.07)
- Almond Cranberry Nut Butter + Oats (Similarity score: 31.17)
- Migros Mclassic Margarine (Similarity score: 31.40)
- The Co Operative Mackerel Filets In Sunflower Oil (Similarity score: 31.50)
- Tendre & Plus Carpaccio De Bœuf (Similarity score: 32.29)
- Gressingham 2 Duck Legs (Similarity score: 32.59)
- Bimbo Pasas, Manzana & Ajonjoli (Similarity score: 32.68)
- Spar Enjoy Cheesecake (Similarity score: 32.78)