Almond cranberry nut butter + oats
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 5.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | Yes |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15.38g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.38g |
| Saturated Fat | 2.56g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 9.98439937597504% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | -4 |
| Sodium | 109mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 109mg |
| Sugars | 6.41g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.41g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bimbo Pasas, Manzana & Ajonjoli (Similarity score: 24.43)
- Tuna (Similarity score: 24.88)
- Tendre & Plus Carpaccio De Bœuf (Similarity score: 25.77)
- French Toast Bagels, French Toast (Similarity score: 25.90)
- Agnolotti Di Carne (Similarity score: 27.52)
- Dukan Pepitas De Salvado De Avena Sabor Caramelo (Similarity score: 28.17)
- Rugen Fisch Ag Rugen Fisch, Mackerel Fillets In Tomato Sauce (Similarity score: 30.94)
- Hsa Foods Chicken Tikka Wrap (Similarity score: 31.17)
- The Co Operative Mackerel Filets In Sunflower Oil (Similarity score: 32.47)
- U Baguette De Campagne, U, 1 Pièce (Similarity score: 35.41)
- Dr Oetker Seelenwärmer (Similarity score: 35.67)
- Sophie's Kitchen Inc Crevettes Vegan (Similarity score: 35.98)
- Sans Gluten Sans Lactose Pain Au Lin (Similarity score: 36.28)
- Gressins Libanais (Similarity score: 36.40)
- Cauldron Maroccan Falafels (Similarity score: 36.56)
Ingredients List
- Oat Blend
- Dried Cranberries
- Almond
- Cinnamon
- Nut Butter
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)