Hudsonville, All Star Dairy Association Inc Hudsonville, ice cream, vanilla bean
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.12979890310786% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 23.44g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 7.33)
- Yarnell's Premium Ice Cream (Similarity score: 7.86)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 8.85)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 9.26)
- Breyers, Unilever Snack Cups Ice Cream (Similarity score: 9.48)
- Ice Cream Sundae Cups (Similarity score: 9.63)
- Vanilla Cups Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.30)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 10.36)
- Ice Cream (Similarity score: 10.75)
- Hudsomville Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 11.03)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 11.09)
- Ice Cream (Similarity score: 11.17)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Cane Sugar
- Skimmed Milk
- E410
- Vanilla
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)