Hummus di carote
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883.0kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 3.8 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.352201257861633% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.4% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | -1 |
| Sodium | 200.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200.0mg |
| Sugars | 3.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Buddha Bowl Thon (Similarity score: 11.51)
- Naturalia Taboulé (Similarity score: 11.99)
- Compliment, Compliments Muffin Anglais Blé Entier A 100% (Similarity score: 13.56)
- Hawesta Extra Zarte Heringsfilets In Tomatencreme (Similarity score: 14.30)
- La Cuisine Du Poissonnier,cité Marine Filets De Colin D'alaska Panés (Similarity score: 15.37)
- Doritos Doritos Chilli (Similarity score: 16.22)
- Tartare D'algues Spiruline Fraiche (Similarity score: 16.76)
- Dia Arroz Redondo (Similarity score: 18.30)
- Filet De Cabillaud Panés (Similarity score: 19.45)
- Filets De Cabillaud Panés (Similarity score: 19.45)
- The Tofoo Co Tofu Sizzlers Sage And Onion (Similarity score: 19.54)
- Filets De Cabillaud Panés (Similarity score: 19.81)
- Cité Marine Filets De Cabillaud Panés (Similarity score: 19.81)
- Rouille Du Pecheur (Similarity score: 20.09)
- Rouille Du Pecheur (Similarity score: 20.09)