Hy-Vee Chocolate, vanilla and strawberry flavored ice cream between two chocolate wafers sandwiches, neapolitan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 5.38g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.28819068255687% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 169mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 169mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 5.57)
- Great Value Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 9.19)
- Mini Ice Cream Sandwich (Similarity score: 9.43)
- Neapolitan Chocolate, Artificially Flavored Vanilla And Strawberry Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 11.31)
- Marie Callenders Triple Chocolate Bread Pudding, 24 3 Oz (Similarity score: 11.56)
- Claim Jumper Banana Cream Pie, 38 Oz (Similarity score: 12.94)
- U Profiteroles (Similarity score: 14.30)
- Adelie Profiteroles Sauce Au Chocolat X12 (Similarity score: 15.04)
- Julie's Organic Julie's Organic, Organic Chocolate Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.05)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Sofa So Good Together (Similarity score: 15.71)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Apple Pie (Similarity score: 16.80)
- Hafner Éclair Chocolat Café (Similarity score: 17.63)
- Sweet Pancakes (Similarity score: 19.83)
- Tarte Au Pomme Grille (Similarity score: 20.21)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 20.40)
Ingredients List
- Ice Cream
- Wafer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)