Neapolitan chocolate, artificially flavored vanilla and strawberry flavored ice cream between two chocolate-flavored wafers sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 5.38g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.28819068255687% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 177mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 177mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Great Value Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 4.89)
- Mini Ice Cream Sandwich (Similarity score: 4.99)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 7.94)
- Marie Callenders Triple Chocolate Bread Pudding, 24 3 Oz (Similarity score: 10.08)
- Hy Vee Chocolate, Vanilla And Strawberry Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Wafers Sandwiches, Neapolitan (Similarity score: 11.31)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Sofa So Good Together (Similarity score: 12.27)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Apple Pie (Similarity score: 15.01)
- Homegrown Organic Vanilla Ice Cream Between Chocolate (Similarity score: 15.62)
- Sfc Global Supply Chain Inc Jack Nicklaus, Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Swirl (Similarity score: 16.73)
- Brookshire's Four Seasons Lattice Pie (Similarity score: 16.76)
- Fresh Foods Corp Chocolate Graham Crust Cream Pie, Chocolate Graham Crust (Similarity score: 16.87)
- French Cheese Cake (Similarity score: 17.64)
- Casino Mousse Au Chocolat Noir Veggie (Similarity score: 17.84)
- Claim Jumper Banana Cream Pie, 38 Oz (Similarity score: 18.10)
- Creme Puffs (Similarity score: 18.11)
Ingredients List
- Ice Cream
- Wafer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)