Hy-Vee Farro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1301kj (311 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1301kj (311 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -7 |
| Sodium | 56mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Heinen's Farro, An Ancient Strain Of Cultivated Wheat (Similarity score: 0.00)
- Kroger, The Kroger Co Ancient Grains Farro Wheat (Similarity score: 0.00)
- Farce A Tomate (Similarity score: 17.21)
- Harris Teeter Cashewmilk, Unsweetened (Similarity score: 20.98)
- Frontier Frontier, Taco Seasoning (Similarity score: 25.74)
- La Pasta Di Angelo,treo Anelli (Similarity score: 27.88)
- Hemp + Flax + Chia Super Spread Almond Butter, Hemp + Flax + Chia (Similarity score: 29.48)
- In Bar Bar (Similarity score: 30.07)
- Inbalance Health Corporation In Balance, Inbar, Gluten & Allergen Free Snack Bar, Chocolate Butter Crunch (Similarity score: 30.16)
- Inbalance Health Corporation Crunch Bar (Similarity score: 30.16)
- Inbalance Health Corporation The Diabetic's Choice Bar (Similarity score: 30.89)
- Inbalance Health Corporation Inbar, Bar, Cinnamon Swirl (Similarity score: 30.89)
- Maison Hermine Tagliatelle 250 G Spiruline (Similarity score: 31.28)
- Inbalance Health Corporation In Balance, Inbar, Snack Bar, Cherry Chocolate (Similarity score: 31.51)
- Inbar Inbar, Bar, Chocolate Fudge (Similarity score: 31.51)
Ingredients List
- Farro Wheat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)