La pasta di Angelo,Treo Anelli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1300kj (311 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1300kj (311 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -4 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Migros Lasagne (Similarity score: 19.75)
- Orecchiette (Similarity score: 23.12)
- Colruyt Salade De Poulet Andalouse (Similarity score: 25.16)
- Rema 1000 Ferske Lasagneplater (Similarity score: 26.35)
- Carrefour Tagliatelles FraƮches (Similarity score: 26.35)
- Heinen's Farro, An Ancient Strain Of Cultivated Wheat (Similarity score: 27.88)
- Hy Vee Farro (Similarity score: 27.88)
- Kroger, The Kroger Co Ancient Grains Farro Wheat (Similarity score: 27.88)
- Farce A Tomate (Similarity score: 28.75)
- Harris Teeter Cashewmilk, Unsweetened (Similarity score: 29.07)
- Tortiglioni 25 (Similarity score: 29.17)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 29.69)
- Stone Ground Strong Wholemeal Flour (Similarity score: 29.86)
- I Ferrari Riso Integrale Nero Venere (Similarity score: 30.16)
- Monoprix,monoprix Gourmet Pain Aux Noix (Similarity score: 31.34)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)