Hy-Vee, Hy-Vee Inc. Hy-vee, twists strawberry, artificially flavored
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1264kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1264kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.33g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 151mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 151mg |
| Sugars | 32.56g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mango Bursts Fruit Snacks, Mango Bursts (Similarity score: 22.60)
- Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 25.88)
- Love Grown Foods Llc Colorful Fruity Cereal (Similarity score: 27.25)
- France Cake Tradition Pain D'épices Gourmet Cerises Noires Et Noix (Similarity score: 28.40)
- Natalie Robyn's Balsamic Vinaigrette (Similarity score: 28.96)
- Good Stuff Gummy Worms (Similarity score: 29.09)
- Cuevas Marrón Glacé (Similarity score: 30.80)
- Orange Jellies, Orange (Similarity score: 32.64)
- Sundried Turkish Organic Figs Natural Antioxidants (Similarity score: 33.01)
- Jodee's Pie (Similarity score: 33.26)
- Au'some Organic Fruit Snack (Similarity score: 33.48)
- Gu Energy Gu Chews Orange (Similarity score: 33.62)
- Soria Natural Alfalfa (Similarity score: 33.91)
- Valdiflor Pain D'épices Original (Similarity score: 34.70)
- Stonyfield Organic Organic Fruity Cows (Similarity score: 35.67)
Ingredients List
- Corn Syrup
- E422
- Soya Lecithin
- E202
- Soy Mono And Diglycerides
- E296
- Colour
- Sugar
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Modified Starch
- Palm Oil
- Artificial Flavouring
- E330
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)