Natalie Robyn's Balsamic Vinaigrette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 133mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 133mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Orange Candy Twists (Similarity score: 16.34)
- Royal Snacks Royal Snacks, Berry Cherry Licorice (Similarity score: 18.83)
- Betty Crocker Scooby Doo! Fruit Flavored Snacks Xxl Pouch (Similarity score: 20.71)
- Original Juan Sauce Barbecue Smoky Sweet (Similarity score: 21.86)
- S&p,เอสแอนด์พี,เอส แอนด์ พี โดรายากิ ไส้ถั่วแดง (Similarity score: 26.43)
- Sundried Turkish Organic Figs Natural Antioxidants (Similarity score: 26.71)
- Orange Candy Twists, Orange (Similarity score: 27.19)
- Organic Black Licorice Bites, Black Licorice (Similarity score: 27.41)
- Mixed Berry Bites, Mixed Berry (Similarity score: 27.41)
- Organic Tropical Bites, Tropical (Similarity score: 27.41)
- Wiley Wallaby Organic Strawberry Bites (Similarity score: 27.78)
- Hy Vee, Hy Vee Inc Hy Vee, Twists Strawberry, Artificially Flavored (Similarity score: 28.96)
- Candy Twists (Similarity score: 30.81)
- Gu Energy Gu Chews Orange (Similarity score: 30.87)
- Organic Fruity Cows (Similarity score: 31.42)
Ingredients List
- Sugar
- Poppy Seed
- Kosher Salt
- Algin Gum
- E415
- Canola Oil
- Cider Vinegar
- Cherry
- Balsamic Vinegar
- Red Wine Vinegar
- Water
- Garlic
- Garlic
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)