Hy-Vee Inc. Denali, extreme! moose tracks chocolate premium ice cream swirled with moose tracks fudge and moose tracks fudge-filled cups
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 7.58g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50.03300330033004% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 98mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 98mg |
| Sugars | 27.27g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kemps, Kemps Llc Double Fudge Ice Cream (Similarity score: 3.28)
- Mint Cow Tracks Ice Cream (Similarity score: 3.63)
- Denali, Extreme! Moose Tracks Chocolate Premium Ice Cream With Moose Tracks Fudge Filled Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Extreme! Moose Tracks (Similarity score: 10.18)
- Ice Cream (Similarity score: 10.37)
- Chocolate Moose Tracks Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 11.83)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 12.22)
- Denali, "original" Moose Tracks Vanilla Premium Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Moose Tracks (Similarity score: 12.46)
- Bûche Glacée Magie De Noël (Similarity score: 12.69)
- Campfire S'mores Incredible Organic Ice Cream, Campfire S'mores (Similarity score: 12.86)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Spirits Irish Cream Brownie Ice Cream (Similarity score: 13.49)
- Peanut Butter Cup Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Filled Milk Chocolate Candy Cups, Fudge & Peanut Butter Swirls, Peanut Butter Cup (Similarity score: 14.95)
- Talenti Chocolate Cherry Cheesecake Gelato Layers (Similarity score: 15.19)
- Nestlé Buche Glacée Chocolat Blanc Spéculooos Signature (Similarity score: 15.85)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 16.12)
- Hannaford Ice Cream (Similarity score: 16.79)
Ingredients List
- Milkfat
- Whey
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Moose Tracks Fudge
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Fudge Cups
- Corn Syrup
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)