Nestlé Buche glacée chocolat blanc spéculooos signature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 51.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.3% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Red Button Vintage Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 9.87)
- Corsica Gelateria,corgel Crème Glacée Peanuts (Similarity score: 10.52)
- Delhaize Bûche Glacée Vanille Et Caramel Beurre Salé (Similarity score: 12.39)
- Campfire S'mores Incredible Organic Ice Cream, Campfire S'mores (Similarity score: 12.72)
- Vanilla With Peanut Butter Cups Swirled With Moose Tracks Fudge Premium Ice Cream, Vanilla, Original (Similarity score: 13.28)
- Denali, Original Vanilla Premium Ice Cream With Peanut Butter Cups & Famous Moose Tracks Fudge, Original Moose Tracks (Similarity score: 13.28)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 14.11)
- Chocolate Moose Tracks Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 14.38)
- Mint Cow Tracks Ice Cream (Similarity score: 15.75)
- Hy Vee Inc Denali, Extreme! Moose Tracks Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Moose Tracks Fudge And Moose Tracks Fudge Filled Cups (Similarity score: 15.85)
- Destination Series Ice Cream (Similarity score: 16.00)
- Kozlowski Farms Blueberry & Apple Pie (Similarity score: 16.56)
- Chocolate Cookie Ice Cream With A Chocolate Cookie Crumb Swirl (Similarity score: 16.62)
- Chocolate Cake Ice Cream With Cake Pieces And A Frosting Swirl Cupcakes (Similarity score: 16.65)
- Turkey Hill Turkey Hill, Gelato Hazelnut (Similarity score: 17.19)