Hy-Vee Inc. Denali, original moose tracks vanilla premium ice cream swirled with moose tracks fudge and peanut butter cups
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.99999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 2.40)
- Food Town Stores Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.41)
- Kemps Llc Peppermint Ice Cream Swirled With Fudge And Dark Chocolaty Mint Patties Cups (Similarity score: 11.31)
- Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 11.56)
- Good Humor, Unilever Chocolate Eclair Frozen Dessert Bars (Similarity score: 12.07)
- Tarte Au Poire Boudaloue (Similarity score: 12.50)
- Premium Chocolate Ice Cream Blended With Honey Roasted Peanut Butter Swirl, Chocolate Peanut Butter Swirl (Similarity score: 12.78)
- Cannoli Dip & Chips (Similarity score: 13.80)
- Coops Neath & Wiese Lemon Meringue Pie (Similarity score: 14.06)
- Ice Cream (Similarity score: 14.48)
- Pecan Crumb Top Pie (Similarity score: 14.96)
- Ben & Jerry's, Unilever Ice Cream, Cinnamon Buns (Similarity score: 15.23)
- Turkey Hill All Natural Gelato, Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 15.26)
- Three Twins Cookies & Cream Organic Vanilla Ice Cream With Cookies, Cookies & Cream (Similarity score: 15.74)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Organic Vanilla Ice Cream Sandwiched Between Two Soft, Organic Chocolate Flavored Wafers, Vanilla (Similarity score: 15.92)
Ingredients List
- Milkfat
- Natural Flavouring
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- E150a
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Moose Tracks Fudge
- Sugar
- Corn Syrup
- Peanut Butter Cups
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)