Good Humor, Unilever Chocolate eclair frozen dessert bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.51g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.51g |
| Saturated Fat | 6.14g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 114mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 114mg |
| Sugars | 21.05g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Town Stores Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 7.73)
- Hy Vee Inc Denali, Original Moose Tracks Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Moose Tracks Fudge And Peanut Butter Cups (Similarity score: 12.07)
- Ice Cream (Similarity score: 12.11)
- Coops Neath & Wiese Lemon Meringue Pie (Similarity score: 12.69)
- Yuengling's Ice Cream Corporation Yuengling's, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 12.94)
- Turkey Hill All Natural Gelato, Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 13.70)
- Our Family Premium Ice Cream (Similarity score: 14.32)
- Pie (Similarity score: 15.78)
- Real Ice Cream (Similarity score: 16.33)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Vanilla Pecan (Similarity score: 16.45)
- Spartan Spartan, Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 16.68)
- Monster Cookie Peanut Butter Premium Ice Cream Swirled With Monster Cookie Pieces (Similarity score: 16.78)
- Real Ice Cream (Similarity score: 16.78)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 16.78)
- Praline Swirls With Pecans And Pie Crust Pieces In Brown Sugar Ice Cream (Similarity score: 17.47)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- E471
- E412
- Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- E150a
- Retinyl Palmitate
- Cake Crunch
- Milk Chocolate Flavored Coating
- Water
- Corn Syrup
- Sugar
- Less Than 2% Of
- Cocoa
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)