Hy-Vee Inc. Say cheese, cheesecake strawberry cheesecake ice cream with strawberry flavored revel and graham crunch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.19g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.19g |
| Saturated Fat | 7.45g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.67521367521368% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 90mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 90mg |
| Sugars | 26.6g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Good Humor, Unilever Giant King Cone (Similarity score: 8.17)
- Weis, Weis Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.59)
- Ice Cream (Similarity score: 9.37)
- Thiriet Glace Tiramisu (Similarity score: 9.38)
- Shurfine Creamery Select Premium Ice Cram (Similarity score: 9.64)
- Campfire Crunch Ice Cream (Similarity score: 9.81)
- Warwick Ice Cream (Similarity score: 10.08)
- Gelatelli,lidl Choco Brownie (Similarity score: 10.12)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Toupargel Créme Brûlée (Similarity score: 11.75)
- Churn Chocolate Chip Cookie Dough Premium Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 11.80)
- Strawberry Shortcake Gourmet Ice Cream (Similarity score: 11.95)
- Ahold Real Premium Ice Cream (Similarity score: 11.95)
- Real Ice Cream (Similarity score: 12.98)
Ingredients List
- Cream
- Contains 1% And Less Of
- E410
- E412
- E407
- Milk
- Strawberry Flavored Revel
- Skimmed Milk
- Graham Crunch
- Cheesecake Base
- Sugar
- Strawberry
- Egg Yolk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)