Good Humor, Unilever Giant King Cone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1024kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1024kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 6.99g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63489037178265% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 92.36mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92.4mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hy Vee Inc Say Cheese, Cheesecake Strawberry Cheesecake Ice Cream With Strawberry Flavored Revel And Graham Crunch (Similarity score: 8.17)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 8.78)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.07)
- Campfire Crunch Ice Cream (Similarity score: 10.08)
- Weis, Weis Markets Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Toupargel Créme Brûlée (Similarity score: 11.84)
- Ahold Real Premium Ice Cream (Similarity score: 12.13)
- Dessert Cones, Caramel (Similarity score: 12.37)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cookie Dough Caramel (Similarity score: 12.54)
- Warwick Ice Cream (Similarity score: 12.59)
- Thiriet Glace Tiramisu (Similarity score: 12.61)
- Ice Cream (Similarity score: 12.71)
- Strawberry Shortcake Gourmet Ice Cream (Similarity score: 12.74)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 13.18)
- Gelatelli,lidl Choco Brownie (Similarity score: 13.53)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Less Than 2% Of
- Propylene Glycol Monoesters
- E471
- E412
- E466
- E407
- Natural And Artificial Flavouring
- E433
- Retinyl Palmitate
- E150a
- Chocolate Flavored Coating
- Water
- Cream
- Cone
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Roasted Peanuts
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)