Hy-Vee Inc. Til The Cows Come Home, Dough-Mo Arigato, Mr.Roboto Ice Cream, Chocolate Chips And Cookie Dough Revel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 56.25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 19 |
| Sodium | 101mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101mg |
| Sugars | 31.31g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 31.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, S'mores (Similarity score: 9.83)
- Turkey Hill, Turkey Hill Dairy Inc Turkey Hill, Ice Cream Cake, Vanilla (Similarity score: 10.40)
- Creamy Vanilla Ice Cream Rippled With Chocolate Sauce, On A Fudge Topped Brownie Crust Filled With Walnuts, Topped With Chocolate Flavored Whipped Topping, Chocolate Ripple, Brownie Chunks & Chocolate Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Fudge Brownie (Similarity score: 14.46)
- Tripple Chocolate Cone (Similarity score: 15.45)
- Olde Fashioned Chocolate Ice Cream With A Fudge Center, Dipped In Chocolate And Topped With Chocolate Cookie Pieces On A Chocolate Cone, Triple Chocolate Cones (Similarity score: 15.45)
- Triple Threat Chocolate Bars, Triple Threat Chocolate (Similarity score: 15.45)
- Tops Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 16.09)
- Frozen Dairy Dessert Cones (Similarity score: 16.87)
- Häagen Dazs Crème Glacée Cookie Dough Chip (Similarity score: 17.42)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Cookie Dough Chip (Similarity score: 17.42)
- Gelato Cone (Similarity score: 18.93)
- Ben & Jerry's, Unilever Chocolate & Peanut Butter Ice Creams With Mini Peanut Butter Cups & A Peanut Butter Fudge Core, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 19.45)
- Oat Of This Buttery Brown Sugar Ice Cream With Fudge Flakes & Oatmeal Cinnamon Cookie Swirls, Oat Of This Swirled (Similarity score: 19.47)
- Frozen Cream Dessert (Similarity score: 19.49)
- Van Leeuwen Sicilian Pistachio French Ice Cream (Similarity score: 20.35)
Ingredients List
- Cream
- Contains 1% And Less Of
- E412
- E407
- Milk
- Skimmed Milk
- Cookie Dough Revel
- Chocolate Chip Cookie Dough Pieces
- Sugar
- Cookie Dough Base
- Chocolate Flavored Chips
- Egg Yolk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)