Hyacinthe Parmentier Sardines à l'huile d'olive et piment
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 21.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.8g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 50.505050505050505% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.5% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jean Rozé Chipolatas Superieures Et Merguez Veritables (Similarity score: 17.94)
- Saputo Fromage Bocconcini (perle) (Similarity score: 18.58)
- Président 2 Pavés Fondants À L'emmental (Similarity score: 18.77)
- Quiche Au Saumon Et Petits Legumes (Similarity score: 19.17)
- Hacendado Cabecero De Lomo (Similarity score: 22.33)
- Vasseur Saucisson À L'ail Fumé De Pays, L'unité De 300g (Similarity score: 28.14)
- Toque Du Chef 4 Paniers Jambon Fromage (Similarity score: 28.43)
- Boudin Blanc Nature (Similarity score: 28.62)
- La Hollandaise La Hollandaise (Similarity score: 29.96)
- Clermont,clermont 6 Saucisses Sans Colorant (Similarity score: 30.45)
- Santa Lucia Mini Boccocini (Similarity score: 30.73)
- Mozzarella Fior’ Di Latte (Similarity score: 30.73)
- Préfou Nature (Similarity score: 30.87)
- Olympisme Goat Cheese Traditional (Similarity score: 32.12)
- Nos Régions Ont Du Talent Chaource (Similarity score: 34.77)
Ingredients List
- Sardine
- Olive Oil
- Chili Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)