Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 9.01g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 76.94278394534585% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 76.9% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 27.03g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's,unilever Coconuts For Caramel, Core Ice Cream (Similarity score: 11.99)
- G7 Affogato Al Caffe (Similarity score: 12.60)
- G7 Affogato Al Caffè (Similarity score: 12.60)
- G7 Gelato Affogato Al Caffè (Similarity score: 12.60)
- G7 Gelato Affogato Al Caffè (Similarity score: 12.60)
- Mint Ice Cream With Chocolaty Chunks (Similarity score: 13.85)
- Fiorello's Fiorello's, Artisan Gelato, Dulche De Leche (Similarity score: 15.57)
- Sammontana Barattolino Amore Mio (Similarity score: 15.74)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 16.26)
- Froiz Tarta Laminada (Similarity score: 17.77)
- Ice Cream Roll (Similarity score: 18.02)
- Lavender Organic Ice Cream (Similarity score: 18.48)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chunky Chocolate Chip Vanilla Flavored Premium Ice Cream, Chunky Chocolate Chip (Similarity score: 18.83)
- International Delight, Dean Foods Company International Delight, Southern Butter Pecan Gourmet Coffee Creamer, Pecan, Pecan (Similarity score: 18.90)
- International Delight, Dean Foods Company Gourmet Coffee Creamer, Southern Butter Pecan (Similarity score: 18.90)
Ingredients List
- Strawberry Flavored Ice Cream
- Cane Sugar
- Natural Flavouring
- E330
- E500i
- Sodium Citrate
- E340ii
- E412
- E202
- E471
- E415
- Cream
- E433
- E407
- Beetroot Juice
- Strawberry Juice Concentrate
- E129
- Vanilla Topping
- Sugar
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- High Fructose Corn Syrup
- Dextrose
- Sugar
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of The Following
- E202
- E211
- Carbohydrate Gum
- E435
- Artificial Flavouring
- Salt
- Soy Protein Isolate
- E475
- Corn Syrup
- E471
- Sodium Citrate
- E339ii
- Soya Lecithin
- E415
- Strawberry Variegate
- Strawberry Puree
- Corn Syrup
- Water
- Natural Flavouring
- Skimmed Milk
- E440a
- E330
- E296
- Beetroot Juice
- E410
- Chocolate Pieces
- Cocoa Paste
- Cocoa Butter
- Soya Lecithin
- Vanilla Extract
- Whey
- Fructose
- Strawberry Puree
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)