Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63055254604551% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 18.46g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 5.03)
- Fraisier X2 (Similarity score: 8.17)
- Ice Cream (Similarity score: 8.21)
- Slow Churned Cookie Dough Light Ice Cream (Similarity score: 9.41)
- Ice Cream Cake (Similarity score: 10.00)
- Toupargel Flan Pâtissier Rhum Raisins (Similarity score: 10.64)
- Nice! Ice Cream (Similarity score: 11.56)
- Kemps, Kemps Llc Kemps, Frozen Yogurt, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 11.60)
- Strawberry Swirl Ice Cream, Strawberry Swirl (Similarity score: 11.84)
- Vanilla, Chocolate & Strawberry Ice Cream, Vanilla, Chocolate & Strawberry (Similarity score: 11.89)
- Ice Cream (Similarity score: 11.89)
- Fudge Artificially Flavored Vanilla Ice Cream With Fudge Sauce Sundae Cups (Similarity score: 12.00)
- U Glace Vanille Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 12.69)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 12.90)
- Carrefour 2 Chocolat Noisettes 2 Chocolat Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 13.44)
Ingredients List
- Milk
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
- E339
- E466
- Sodium Citrate
- E407
- E433
- Cream
- Buttermilk
- Skimmed Milk
- Sugar
- Whey
- Corn Syrup
- Cocoa Processed With Alkali
- High Fructose Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)