Toupargel Flan Pâtissier Rhum Raisins
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 840kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 840kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 5.2g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 65.82278481012658% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 15.9g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 9.95)
- Ice Cream (Similarity score: 10.64)
- Slow Churned Cookie Dough Light Ice Cream (Similarity score: 13.59)
- Ice Cream Cake (Similarity score: 13.77)
- Kemps Smooth & Creamy Frozen Yogurt (Similarity score: 14.05)
- Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 14.65)
- Shurfine Ice Cream (Similarity score: 14.65)
- Ice Cream (Similarity score: 14.84)
- Fraisier X2 (Similarity score: 15.12)
- Cookies & Cream (Similarity score: 15.64)
- Ice Cream (Similarity score: 15.69)
- Kemps, Kemps Llc Kemps, Frozen Yogurt, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 15.93)
- Ice Cream (Similarity score: 16.25)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 16.44)
- River Valley Ice Cream (Similarity score: 16.71)
Ingredients List
- Filling
- E100
- Dough
- Wheat Gluten
- Pasteurized Butter
- Water
- Salt
- Sugar
- Raisin
- Modified Corn Starch
- Pasteurized Butter
- Brown Sugar
- Rum
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)