Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 8.75g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 26.25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Caramel Brownie Eis (Similarity score: 7.37)
- Pomone Tarte Au Citron (Similarity score: 9.32)
- Twix Twix Ice Cream (Similarity score: 10.04)
- Crispy Belgian Chocolate Salted Caramel & Chocolate Ice Cream (Similarity score: 10.17)
- Nestlé Extrême Chocolat Pistache (Similarity score: 10.45)
- Mars Signature Craquant Amande Chocolat Noir (Similarity score: 10.62)
- Tarte Amande Poire (Similarity score: 10.65)
- Consum Sandwich Chocolate Vainilla (Similarity score: 10.89)
- Twix,mars Twix Barres Glacées (Similarity score: 11.40)
- Magnum Magnum Barre Glacée Brownie Chocolat X4 200ml (Similarity score: 11.72)
- Il Gelato Cono (Similarity score: 12.02)
- Coop Naturaplan,naturaplan,coop Chocolate (Similarity score: 12.44)
- Tarte Normande Abricot (Similarity score: 12.60)
- Pierre's Pierre's, Ultimate Ice Cream, Cookie Butter Fudge Chunk (Similarity score: 12.97)
- Gelatelli Pot De Glace Vanille & Macadamia (Similarity score: 13.29)
Ingredients List
- Milk
- Highly Refined Soybean Oil
- Whey Protein
- Whey
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Wheat Flour
- Corn Starch
- E338
- Vanilla Extract
- Soya Lecithin
- Chocolate
- Skimmed Milk
- Dextrose
- E412
- Salt
- E415
- E471
- Sodium Caseinate
- Carbohydrate Gum
- E435
- Artificial Flavouring
- Soy Protein Isolate
- Sugar
- E475
- Sodium Citrate
- Palm Oil
- E407
- Cream
- Corn Syrup
- Cocoa
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Soya Oil
- High Fructose Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)