Nestlé Extrême chocolat pistache
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.6999999999999997 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.82758620689656% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.8% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 25.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Il Gelato Cono (Similarity score: 7.50)
- Ben & Jerry's Fairly Nuts (Similarity score: 7.63)
- Marks & Spencer 4 Chocolate Honeycomb Ice Cream Cones (Similarity score: 8.23)
- Tarte Amande Poire (Similarity score: 8.88)
- Ice Cream (Similarity score: 10.45)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 11.35)
- Picard Le Chalet Au Sommet (Similarity score: 11.82)
- Crispy Belgian Chocolate Salted Caramel & Chocolate Ice Cream (Similarity score: 11.83)
- Tarte Normande Abricot (Similarity score: 12.00)
- Twix Twix Ice Cream (Similarity score: 12.46)
- Magnum Magnum Barre Glacée Brownie Chocolat X4 200ml (Similarity score: 12.53)
- Twix,mars Twix Barres Glacées (Similarity score: 12.60)
- Mars Signature Craquant Amande Chocolat Noir (Similarity score: 12.82)
- Consum Sandwich Sabor Nata (Similarity score: 13.29)
- Meyer Lemon Bar Ice Cream (Similarity score: 13.33)
Ingredients List
- Water
- Chocolate Powder
- Almond
- Stabiliser
- Colour
- Natural Flavouring
- Salt
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Colza Oil
- Lactose And Milk Proteins
- Fat Reduced Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)