Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63055254604551% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fountain Chocolate (Similarity score: 2.18)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 2.74)
- Ice Cream (Similarity score: 3.24)
- Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 4.10)
- Ice Cream (Similarity score: 4.10)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Ice Cream, Vanilla, Vanilla (Similarity score: 4.10)
- Ice Cream (Similarity score: 4.10)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 4.74)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Homemade Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 4.74)
- Ice Cream (Similarity score: 4.74)
- Kemps, Kemps Llc Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 5.71)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Ice Cream, Neapolitan, Neapolitan (Similarity score: 5.84)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 5.84)
- Nice! Classic Ice Cream (Similarity score: 5.84)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 6.11)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E412
- E516
- Colour
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Cherry
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Natural And Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)