Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 18 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 25.25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boardwalk Frozen Treats Llc Ice Cream With Chocolate Chip Cookie Pieces, Chocolate Flavored Chips & Cookie Dough Batter Flavored Ribbon (Similarity score: 7.53)
- Häagen Dazs Pralines & Cream (Similarity score: 8.96)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Pralines & Cream (Similarity score: 8.97)
- Eliges Sandwich Nara Chocolate (Similarity score: 10.00)
- Love Some Ice Cream Cake, Cookies & Cream (Similarity score: 10.20)
- Hiper Dino Sandwich Nata Chocolate (Similarity score: 10.58)
- Mars Barre Caramel (Similarity score: 12.18)
- Häagen Dazs Pot De Glace Pralines & Cream (Similarity score: 14.33)
- Häagen Dazs Pralines & Cream (Similarity score: 14.33)
- Häagen Dazs Crème Glacée Pralines & Cream (Similarity score: 14.33)
- Mamie Nova Cheese Cake Citron Zesté (Similarity score: 15.23)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 15.36)
- Deluxe Ice Cream (Similarity score: 15.59)
- Weis Premium Ice Cream, Peanut Butter Banana Chip (Similarity score: 15.80)
- Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 16.20)
Ingredients List
- Cream
- E407
- Skimmed Milk
- Sugar
- Caramel Swirl
- Brownies
- Caramel Flavouring
- Contains Less Than 2% Of Egg Yolks
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)