Ice cream, peanut butter cup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 7.95g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.96857322438718% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 21.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis Premium Ice Cream, Peanut Butter Banana Chip (Similarity score: 3.38)
- Häagen Dazs Pralines & Cream (Similarity score: 12.27)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Pralines & Cream (Similarity score: 12.28)
- Vanilla Ice Cream With A Chocolate Flavored Core Covered With Cake Crunch Bars, Chocolate Eclairs (Similarity score: 13.55)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Peanut Butter Party Ice Cream, Peanut Butter Party (Similarity score: 13.78)
- Tiramisu (Similarity score: 15.27)
- Häagen Dazs Pralines & Cream (Similarity score: 15.32)
- Häagen Dazs Pot De Glace Pralines & Cream (Similarity score: 15.32)
- Häagen Dazs Crème Glacée Pralines & Cream (Similarity score: 15.33)
- Flan Pâtissier (Similarity score: 15.47)
- Sanders Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 15.59)
- Love Some Ice Cream Cake, Cookies & Cream (Similarity score: 15.77)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.99)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.99)
- Ice Cream (Similarity score: 16.20)
Ingredients List
- Milk
- E466
- E433
- E407
- E410
- Chocolate Swirl
- Dextrose
- Butter
- Corn Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Cocoa Processed With Alkali
- Cream
- E440a
- Soya Lecithin
- Salt
- E202
- Sodium Citrate
- Peanut Butter
- Peanut Oil
- Dextrose
- Salt
- E471
- Corn Syrup
- Candies
- Coconut Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Peanut
- Milk
- Palm Oil
- Salt
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Skimmed Milk Powder
- E412
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)