Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.82g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.82g |
| Saturated Fat | 7.04g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 85mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 19.72g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.72g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Berry Chocolate Crumble (Similarity score: 0.00)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 4.66)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 5.31)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 5.54)
- Super Store Industries Premium Ice Cream Pistachio Almond (Similarity score: 6.36)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Cheesecake Brownie (Similarity score: 7.92)
- Stroh's Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 8.43)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.72)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 10.33)
- Tarte Myrtilles (Similarity score: 12.80)
- Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 12.84)
- Food Club Denali, Vanilla Premium Ice Cream Loaded With Brownie Bits & Swirled With Bear Foot Fudge, Bear Foot Brownie (Similarity score: 12.95)
- Mocha Flavored Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Thick Fudge And Chocolate Sandwich Cookie Pieces, Mud Pie (Similarity score: 13.33)
- Super Store Industries Ice Cream (Similarity score: 14.25)
- Trofic, Marque Repère, Autour Du Dessert Profiteroles Vanille Surgelé (Similarity score: 14.76)
Ingredients List
- Milk
- E330
- Natural Flavouring
- E129
- E133
- And Lactase Enzyme
- Cream
- Chocolate Crumble
- Sugar
- Corn Syrup
- Blackberry
- High Fructose Corn Syrup
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)