Tarte myrtilles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 44.08602150537634% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.1% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 24.4g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 9.67)
- Homemade, United Dairy Farmers Our Signature Family Recipe Featuring Butter Roasted Pecans And Brown Sugar (Similarity score: 9.67)
- Ben & Jerry's The Tonight Dough, Ice Cream (Similarity score: 11.27)
- Ice Cream (Similarity score: 12.80)
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Berry Chocolate Crumble (Similarity score: 12.80)
- Awesome Ice Cream, Tahitian Vanilla Bean (Similarity score: 12.95)
- Caramel Ice Cream With A Sea Salt Caramel Swirl Between Artificially Flavored Vanilla Wafers Sandwiches, Sea Salt Caramel (Similarity score: 13.22)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Cheesecake Brownie (Similarity score: 13.71)
- Food Club Denali, Vanilla Premium Ice Cream Loaded With Brownie Bits & Swirled With Bear Foot Fudge, Bear Foot Brownie (Similarity score: 14.32)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 14.59)
- Gelatelli Master Of Taste, Strawberry Cheescake, Strawberry (Similarity score: 15.03)
- De Good & Lish Homestyle Ice Cream (Similarity score: 15.12)
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 15.12)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.44)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 15.44)