Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.51171508903468% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 81.27999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 81.3mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 4.43)
- Old Fashioned Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 5.00)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 5.90)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 5.90)
- Turkey Hill Original Recipe Premium Ice Cream (Similarity score: 6.75)
- Bear Claw Classic Chocolate Ice Cream Filled (Similarity score: 7.99)
- Mamita's Coconut Ice Cream (Similarity score: 8.34)
- Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolate Flakes, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 8.71)
- Weis Markets Inc Ice Cream (Similarity score: 8.72)
- Milka Glace Brownies & Berry (Similarity score: 8.72)
- Chocolate Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Fudge Flakes (Similarity score: 9.22)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.87)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.87)
- Turkey Hill Dairy Ice Cream (Similarity score: 10.29)
- Ice Cream (Similarity score: 10.57)
Ingredients List
- Milk
- Coconut Oil
- Skimmed Milk
- Milk
- Cocoa Processed With Alkali
- Cocoa Processed With Alkali
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
- E410
- E412
- E407
- E471
- Skimmed Milk
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Sugar
- Marshmallow Swirl
- Fudge Swirl
- Chocolate Flavored Dipped Almonds
- Sugar
- Almond
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)