Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.16g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.16g |
| Saturated Fat | 7.37g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.64421416234888% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 89mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 89mg |
| Sugars | 26.32g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 3.64)
- Hy Vee Inc Cake & Ice Cream Vanilla Frosting Flavored Premium Ice Cream Swirled With Cake Pieces And Candy Sprinkles (Similarity score: 3.64)
- Kemps Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 6.27)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 7.82)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 7.83)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 8.05)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 8.33)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 9.31)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.00)
- Turkey Hill Party Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 10.44)
- Sammontana Cinque Stelle Stracciatella (Similarity score: 10.50)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.74)
- Cookies & Cream Incredible Organic Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 11.24)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cookies & Cream Cheesecake (Similarity score: 11.47)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 11.49)
Ingredients List
- Milk
- Wheat Flour
- Salt
- E410
- E412
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk
- Cookie Dough
- Brown Sugar
- Dark Chocolaty Chips
- Egg Yolk
- Molasses
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)