Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.46719160104986% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 86mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 86mg |
| Sugars | 24.29g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 3.93)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 6.69)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 6.90)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cookies & Cream Cheesecake (Similarity score: 7.06)
- Ice Cream (Similarity score: 7.82)
- Strawberry Shortcake Gourmet Ice Cream (Similarity score: 8.99)
- Phin & Phebes Phin & Phebes, Ice Cream, Coconut Key Lime (Similarity score: 9.28)
- Kemps Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 9.51)
- Hy Vee Inc Cake & Ice Cream Vanilla Frosting Flavored Premium Ice Cream Swirled With Cake Pieces And Candy Sprinkles (Similarity score: 9.80)
- Ice Cream (Similarity score: 9.80)
- Creamy Coconut Rum Flavored Premium Ice Cream With Sweet Pineapple Ribbons And Golden Brown Graham Cracker Swirls (Similarity score: 10.12)
- Häagen Dazs Cherry Blossom (Similarity score: 10.14)
- Ahold Real Premium Ice Cream (Similarity score: 10.18)
- Belle Tracks Ice Cream, Belle Tracks (Similarity score: 10.27)
- The Kroger Co Deluxe Ice Cream (Similarity score: 10.68)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Chocolate Pieces
- Mint Chiffon Base
- Green Color
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)