Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.21g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.21g |
| Saturated Fat | 7.37g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 63.64421416234888% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 58mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 58mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Perry's Ice Cream Co Inc French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 4.49)
- Ice Cream (Similarity score: 4.79)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Roasted Strawberry Buttermilk (Similarity score: 6.23)
- Picard Crème Glacée, Façon Tiramisu, Morceaux De Biscuit (Similarity score: 6.45)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 6.70)
- Lactaid Ice Cream (Similarity score: 6.70)
- Lactaid Lactaid, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 6.70)
- Giant Eagle, Giant Eagle Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 7.11)
- Ice Cream (Similarity score: 7.46)
- A Triple Treat Of Vanilla, Chocolate & Strawberry Ice Creams, Neapolitan Vanilla Chocolate Strawberry (Similarity score: 7.48)
- Anderson Dairy Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 7.48)
- Friendly's Premium Ice Cream (Similarity score: 7.71)
- Vanilla Bean Simply Perfect Vanilla Ice Cream With Real Vanilla Beans, Vanilla Bean (Similarity score: 7.71)
- Iga Ice Cream (Similarity score: 7.74)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 7.89)
Ingredients List
- Milk
- E412
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk
- Coffee
- Natural Flavouring
- Egg Yolk
- E150a
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)