Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Roasted Strawberry Buttermilk
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.85g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.85g |
| Saturated Fat | 6.73g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.610586011342164% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 58mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 58mg |
| Sugars | 21.15g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grand Ice Cream (Similarity score: 4.72)
- A Triple Treat Of Vanilla, Chocolate & Strawberry Ice Creams, Neapolitan Vanilla Chocolate Strawberry (Similarity score: 5.01)
- Ice Cream (Similarity score: 5.09)
- Vanilla Bean Simply Perfect Vanilla Ice Cream With Real Vanilla Beans, Vanilla Bean (Similarity score: 5.15)
- Friendly's Premium Ice Cream (Similarity score: 5.15)
- Iga Ice Cream (Similarity score: 5.18)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Premium Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 5.91)
- Peppermint Stick, Candies Ice Cream, Peppermint (Similarity score: 6.20)
- Ice Cream (Similarity score: 6.23)
- Perry's Ice Cream Co Inc French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 6.28)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 6.70)
- Black Raspberry Ice Cream, Black Raspberry (Similarity score: 7.01)
- Big Y Coconut Ice Cream, Coconut (Similarity score: 7.01)
- Ice Cream (Similarity score: 7.16)
- Great Value Ice Cream (Similarity score: 7.55)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cream
- Strawberry
- Cane Sugar
- Tapioca Syrup
- Buttermilk Powder
- Tapioca Starch
- E330
- Red Beet Powder For Color
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)