Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 981kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 981kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.12979890310786% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 87.32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 87.3mg |
| Sugars | 21.88g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- High Road Craft Ice Cream (Similarity score: 7.63)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 8.98)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 9.16)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 9.16)
- Ice Cream (Similarity score: 9.16)
- Ice Cream (Similarity score: 9.32)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 9.64)
- Green Tea Ice Cream With Mochi Bits, Green Tea (Similarity score: 9.71)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 10.24)
- Limited Edition Cookies & Cream Vanilla Flavored Ice Cream With Chocolaty Cookie Pieces (Similarity score: 10.42)
- Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 10.53)
- Blue Marble Organic Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 11.10)
- Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 11.16)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 11.24)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 11.37)
Ingredients List
- Milk
- Water
- Coconut Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Soya Oil
- E471
- E466
- Butterfat
- Cocoa Paste
- Salt
- Cocoa Butter
- Cream
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- E412
- E500ii
- E160b
- Corn Starch
- Vanilla
- Sugar
- Corn Syrup
- Wheat Flour
- Skimmed Milk
- Whey
- Brown Sugar
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)