Limited edition cookies & cream vanilla flavored ice cream with chocolaty cookie pieces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.37g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.37g |
| Saturated Fat | 6.74g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 59.9644128113879% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 90mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 90mg |
| Sugars | 22.47g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 7.63)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 8.20)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Red Velvet Cake (Similarity score: 9.23)
- M&s, Marks And Spencer, Marks & Spencer Sicilian Lemon (Similarity score: 10.40)
- Ice Cream (Similarity score: 10.42)
- De Bob's Ice Cream (Similarity score: 10.65)
- Italiamo Tartufo Bianco (Similarity score: 11.07)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 11.11)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 11.66)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 12.29)
- Deluxe,lidl Bûche Glacée Trio Choc (Similarity score: 12.30)
- Ice Cream (Similarity score: 12.59)
- Cow Belle Ice Cream, Peppermint, Cookies 'n Cream (Similarity score: 12.82)
- Key Food All Natural Ice Cream (Similarity score: 12.82)
- Ice Cream (Similarity score: 13.41)
Ingredients List
- Milk
- E471
- E412
- E410
- E433
- E407
- Cream
- Sugar
- Chocolaty Cookie Pieces
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Whey
- Contains 2% And Less Of
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)