Ice cream, butter pecan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 47.04968944099379% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 18 |
| Sodium | 182mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 182mg |
| Sugars | 19.32g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's Netflix&chill (Similarity score: 12.46)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 12.88)
- A Twist On Our Original Recipe Featuring Rich Peanut Butter Ice Cream Blended With Real Oreo Chocolate Sandwich Cookies (Similarity score: 12.88)
- Profiteroles Avec Sauce Au Chocolat (Similarity score: 14.55)
- Toupargel 12 Profiteroles (Similarity score: 15.85)
- Robert Irvine Foods Llc Robert Irvine Foods, Cheesecake, Chocolate Swirl (Similarity score: 19.66)
- Marie Morin Tarte Citron Yuzu (Similarity score: 22.01)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 22.41)
- Bonert's Incorporated Apple Pie (Similarity score: 23.75)
- Ice Cream (Similarity score: 23.86)
- Fresh & Easy Cheesecake (Similarity score: 24.75)
- Colruyt Millefeuille (Similarity score: 24.83)
- Freshly Baked Apple Pie (Similarity score: 24.99)
- Perry's Ice Cream Company Inc Party Ice Cream Sandwich (Similarity score: 25.72)
- Häagen Dazs Salted Caramel Cheesecake (Similarity score: 26.67)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Pecan Nut
- Soya Oil
- Salt
- Butter
- Natural Vanilla Flavor With Specks
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)