Robert Irvine Foods Llc Robert Irvine Foods, Cheesecake, Chocolate Swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 5.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.71g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.71g |
| Saturated Fat | 7.06g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 46.17396991497711% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 18.82g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.82g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toupargel 12 Profiteroles (Similarity score: 14.09)
- Profiteroles Avec Sauce Au Chocolat (Similarity score: 16.84)
- Vanilla Sandwiches (Similarity score: 16.87)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 19.66)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.72)
- Sweet Treats Vanilla Sandwiches (Similarity score: 20.77)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 21.24)
- A Twist On Our Original Recipe Featuring Rich Peanut Butter Ice Cream Blended With Real Oreo Chocolate Sandwich Cookies (Similarity score: 21.24)
- Vanilla, Chocolate And Strawberry Ice Cream Neapolitan Sandwiches, Vanilla, Chocolate And Strawberry (Similarity score: 21.86)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 22.36)
- 9" Pumpkin Praline Pie (Similarity score: 22.95)
- Ben & Jerry's Netflix&chill (Similarity score: 23.08)
- Compliments Tarte Citron Meringuée (Similarity score: 23.85)
- Limincello Limoncello Inspired Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.90)
- Colruyt Millefeuille (Similarity score: 24.40)
Ingredients List
- Cream Cheese
- Soya Oil
- Tapioca Starch
- Soluble Corn Fiber
- Cocoa Powder
- Modified Corn Starch
- Palm Oil
- Whole Wheat Flour
- Butter
- Molasses
- Honey
- Sugar
- Salt
- E500ii
- Natural Flavouring
- Vanilla Extract
- Soya Lecithin
- Stevia Extract
- Whole Egg
- Yogurt
- Water
- Wheat Flour
- Nonfat Milk Solids
- Milk Protein Concentrate
- Fortified Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)