Ice cream cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.85g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.85g |
| Saturated Fat | 8.97g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.61702127659575% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 218mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 218mg |
| Sugars | 25.64g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salted Caramel Cheesecake Icecream (Similarity score: 14.87)
- Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.62)
- Lemon Raspberry Cheesecake, Lemon Raspberry (Similarity score: 17.37)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 19.96)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 20.18)
- Pains Aux Raisins Aop X 2 (Similarity score: 20.18)
- Leclerc Pain Au Raisin Leclerc (Similarity score: 20.18)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 20.18)
- Dre's Southern Style Butter Pralines Ice Cream (Similarity score: 21.46)
- Plaisir Pâtissier Millefeuille (Similarity score: 23.59)
- Hafner Millefeuilles (Similarity score: 23.64)
- Kemps Llc King Sandwich (Similarity score: 24.51)
- Kemps Llc King Neapolitan Sandwich (Similarity score: 24.51)
- Boncolac Gâteau Basque (Similarity score: 26.32)
- Deliciously Moist White Triple Layer Premium Ice Cream Cake With Rich, Creamy Vanilla Ice Cream, White + Vanilla (Similarity score: 26.34)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Dextrose
- Heavy Cream
- Egg White
- Modified Starch
- Raising Agent
- Natural And Artificial Flavouring
- E471
- Corn Starch
- Propylene Glycol Mono And Diesters Of Fats And Fatty Acids
- Sugar
- Salt
- Whey
- Palm Kernel Oil
- Soya Lecithin
- Sodium Caseinate
- E435
- High Fructose Corn Syrup
- E466
- E410
- E412
- Cream
- Wheat Starch
- E415
- E475
- Carbohydrate Gum
- Soy Protein Isolate
- Colored With Yellow 5
- E129
- E110
- E133
- E127
- Wheat Flour
- E160b
- E160ai
- E481
- E339ii
- E491
- E300
- E330
- E407
- Confectioner's Glaze
- Condensed Skimmed Milk
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Corn Syrup
- Soya Oil
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)