Deliciously moist white triple layer premium ice cream cake with rich, creamy vanilla ice cream, white + vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 8.64g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 58.338960162052665% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 19 |
| Sodium | 235mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 235mg |
| Sugars | 28.4g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casa Sibilló Tarta De Queso (Similarity score: 12.07)
- Pays Gourmand Gâteau Basque (Similarity score: 17.07)
- Cookies & Cream Ice Cream Cake (Similarity score: 18.21)
- Pandoro (Similarity score: 18.55)
- Rewe Feinkost Pastéis De Nata (Similarity score: 20.18)
- Les P'tits Amoureux Le Tourteau (Similarity score: 20.64)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 21.14)
- Leclerc Pain Au Raisin Leclerc (Similarity score: 21.14)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 21.14)
- Pains Aux Raisins Aop X 2 (Similarity score: 21.14)
- Jenis Salted Peanut Butter With Chocolate Flecks Ice Cream (Similarity score: 22.43)
- Napoleon Dessert (Similarity score: 23.25)
- Cherry Pie (Similarity score: 23.80)
- Nickles, Nickles Bakery Inc Sweet Rolls (Similarity score: 23.84)
- Nickles, Nickles Bakery Inc Apple Sweet Rolls (Similarity score: 23.84)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Egg
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Egg White
- Raising Agent
- Wheat Starch
- E471
- Sodium Caseinate
- Modified Tapioca Starch
- Propylene Glycol Mono And Diesters Of Fats And Fatty Acids
- Salt
- Sugar
- Whey
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Modified Corn Starch
- E414
- Colored With
- E412
- E410
- Natural And Artificial Flavouring
- Carbohydrate Gum
- Cream
- E435
- E481
- E466
- E415
- Corn Starch
- Glucose
- Rice Extract
- E903
- Wheat Flour
- Corn Syrup
- Condensed Skimmed Milk
- Palm Kernel Oil
- Palm Oil
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)