Ice cream, coffee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 54mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream, Peppermint (Similarity score: 2.18)
- Dean's Country Fresh Dean's, Country Fresh, Classic Ice Cream, Peppermint Stick (Similarity score: 2.18)
- Real Premium Old Fashioned Homestyle Vanilla Ice Cream Churned With Real Ground Beans, Homestyle Vanilla (Similarity score: 3.96)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Vanilla, Vanilla (Similarity score: 4.05)
- Toupargel La Pêche Aux Poissons (Similarity score: 5.37)
- Publix Blackjack Cherry Premium Classic Ice Cream (Similarity score: 5.40)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 5.83)
- Rewe Feine Welt Creme Brulee (Similarity score: 6.30)
- Casino Crème Glacée Au Chocolat Avec Des Pépites De Chocolat Casino (Similarity score: 6.93)
- Real Premium Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.21)
- Prestige Ice Cream, Coffee Shoppe (Similarity score: 9.62)
- Deep Dish Apple Pie Flavored Ice Cream Swirled With Cinnamon And Brown Sugar Sauce, And Pieces Of Real Apple And Sugar Rolled Piecrust, Deep Dish Apple Pie (Similarity score: 9.74)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 9.82)
- Morley Candy Makers Inc Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 9.83)
- Prestige Ice Cream, Homestyle Vanilla (Similarity score: 10.15)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- Coffee
- E412
- E410
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)