Morley Candy Makers Inc. Super premium fountain ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 8.57g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.64074650077761% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 57mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57mg |
| Sugars | 21.43g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Premium Ice Cream (Similarity score: 5.23)
- U Bûche Glacée Aux 3 Chocolats (Similarity score: 5.98)
- Turkey Hill Belgian Style Chocolate Ice Cream (Similarity score: 8.36)
- Dia Helado De Chocolate Con Trocitos De Chocolate (Similarity score: 8.78)
- Baileys,dmk Eis Gmbh Coffee Dream (Similarity score: 8.90)
- Real Premium Old Fashioned Homestyle Vanilla Ice Cream Churned With Real Ground Beans, Homestyle Vanilla (Similarity score: 9.72)
- Honey Roasted Pecan Gelato (Similarity score: 9.76)
- Ice Cream, Coffee (Similarity score: 9.83)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 9.91)
- Dean's Country Fresh Dean's, Country Fresh, Classic Ice Cream, Peppermint Stick (Similarity score: 10.04)
- Premium Ice Cream, Peppermint (Similarity score: 10.04)
- Coffee Ice Cream (Similarity score: 10.10)
- Premium Ice Cream Chocolate (Similarity score: 10.28)
- Nestle Nestlé Gold Knackige Mousse Vanille (Similarity score: 10.31)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 10.35)
Ingredients List
- Fresh Milk
- E410
- E407
- E330
- Red Color
- Fresh Cream
- Strawberry
- Sugar
- Corn Syrup Solids
- Skimmed Milk
- E471
- Cellulose Gel
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)