Ice cream cone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1251kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1251kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 10.34g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 74.98187092095722% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 10.3g |
| Score | 20 |
| Sodium | 103mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 103mg |
| Sugars | 27.59g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ahold Vanilla Sundae Cones (Similarity score: 8.15)
- Purple Cow 12 Crispy Crunch Bars (Similarity score: 10.96)
- Ice Cream Crunch Bars (Similarity score: 10.96)
- Mint Chocolate Chunk Ice Cream; Fudge Swirl; Dark Chocolate Chunks; Chocolaty Fudge Bunnies, Mint Chocolate Chunk (Similarity score: 12.15)
- Oreo Cono Helado (Similarity score: 15.40)
- Häagen Dazs Tiramisu Speculoos (Similarity score: 16.40)
- Motta,nestlé Extrême Panna (Similarity score: 16.52)
- Lidl Gelatelli, Erdbeer Crisp (Similarity score: 16.71)
- Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 17.27)
- Love Some Celebration Ice Cream Cake, Chocolate, Chocolate (Similarity score: 17.68)
- Selex Minibiscotti Ripieni Di Gelato Assortiti (Similarity score: 19.47)
- Hacendado Glace Chocolate Cookies (Similarity score: 20.20)
- Nutty Buddy Sundae Cones (Similarity score: 20.67)
- Tillamook Tillamook, Ice Cream, Speculoos Cookie Caramel (Similarity score: 21.75)
- Sammontana Aria Di Toscana Cinque Stelle (Similarity score: 21.85)
Ingredients List
- Sugar
- Water
- Contains 2% And Less Of Lemon Juice Concentrate
- Natural Flavouring
- Vanilla Extract
- Wheat Flour
- Soya Lecithin
- Canola Oil
- Corn Starch
- Soya Oil
- E270
- Cream
- Salt
- Molasses
- E414
- E330
- E415
- E471
- E410
- E466
- E407
- Colour
- Skimmed Milk
- Wheat Flour
- Milk
- Buttermilk
- Coconut Oil
- Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)