Ice cream cups
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.04g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.04g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 20.41g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.41g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Flavored And Chocolate Ice Cream Hoodsie Cups, Vanilla And Chocolate (Similarity score: 4.20)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 9.22)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 9.27)
- Ice Cream (Similarity score: 9.34)
- Bubble Gum With Candy Pieces Ice Cream (Similarity score: 9.47)
- Triumf Glass,triumf Gräddglass Gammaldags Vanilj (Similarity score: 10.03)
- Erhard Crème Glacée Café De Colombie (Similarity score: 10.16)
- Ice Cream (Similarity score: 10.43)
- Lidl,deluxe Ice Cream Dessert Triple Chocolate (Similarity score: 10.91)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.28)
- New York Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.92)
- M&m Minis Caramel Fudge (Similarity score: 12.58)
- Vanilla Ice Cream With Strawberry Sauce Cups, Strawberry Sundae (Similarity score: 12.73)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.88)
- Key Food Ice Cream, Rum Raisin (Similarity score: 13.04)
Ingredients List
- Milkfat
- E410
- E433
- E407
- Natural And Artificial Vanilla Flavor And Annatto
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)